Bitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler İbrahim Gökçek Doğal Tedavi İlaçlarBitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler İbrahim Gökçek Doğal Tedavi İlaçlar

Bronşit

Bronşit

Bronşit nedir

Bronşit hastalığı akciğerlerimizdeki bronşların iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık olup bronşlarımızın işleyişini bozan hastalıktır. Genel olarak ağır grip, nezle, üşütme tifo boğmaca ve üst solunum yolu hastalıklarının geçirilmesiyle tedavi edilmediğinde gelişen bronşit tedavi gerektiren bir akciğer hastalığıdır. Akciğerlerde oluşan iltihabın bir sonucu olarak aşırı öksürük, balgamlı öksürük 3-4 hafta süreli olabilmektedir. İltihap sonucu bronşlarda aşırı hassasiyet meydana gelir ve bronşit tedavi edilmediğinde nefeste hırıltı göğüs ağrısı göğüste yanma meydana gelir. Genellikle kış aylarında hava kirliliğinin bir nedeni olarak kışın soğuk aylarında meydana gelen viral enfeksiyonlar yavaş yavaş bronşite çevirebilmektedir.

Bronşit belirtileri

Bronşit hastalığının en belirgin özelliği öksürüktür. Balgamlı öksürük veya kuru öksürük olarak iki farklı biçimde gerçekleşen inatçı öksürükler; vücudun bağışıklık sisteminin iltihaplarla ( bakteriler-mikro organizmalar) savaşının bir sonucudur. Dışarı atılmak istenen bu bakteriler için vücudun bulduğu en iyi yol öksürüktür. Öksürüğün vücudun bir savunma mekanizması sonucu ortaya çıktığı ağır seyreden öksürük durumlarında mutlaka doktora görünmek gerekiyor. Nefes alıp verirken hırıltılı nefes alış veriş bronşit belirtileri arasındadır. Çocuklarda 10 gün sürebilen öksürükler genellikle gece başlar. Bunu seyreden süreçte yüksek ateş baş gösterebilir. Enfeksiyonlar; çocukların rahat uyumalarını ve rahat nefes alıp vermelerini engelledikleri için uyku kalitesizliği yorgunluk ortaya çıkar.

Bronşit tedavisi  

Bronşit tedavisinde kullanılan yöntem antibiyotik ilaçlardır. Antibiyotik ilaçlar ve buhar tedavisi de bronşitin tedavi sürecinde uygulanan yöntemlerdir. Balgam söktürmek için de ayrıca balgam söktürücü ilaçlar verilerek hastanın daha da rahatlaması amaçlanır.

Bronşite ne iyi gelir 

Bronşite yakalanmış kişilerde tedavinin yanında alınacak kişisel tedbirler de bronşitin tedavisine katkı sağlar. Tozlu ve kirli havalı yerlerde bulunmamak, yetişkinler için sigara alkol tüketmemek, ortamı nemlendirmek temiz hava almak ve hava soğuksa soğuktan korunmak bronşite ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplar arasındadır.

Akut bronşit 

Genellikle soğuk algınlığı, nezle, grip ve üst solunum yolu hastalıklarının gelişmesi sonucu ortaya çıkan akut bronşit antibiyotik kullanımı ile denetim altına alınabilmektedir. Viral enfeksiyonların sebep olduğu akut bronşite zaman zaman bakteriler de sebep olabilir. Kronik bronşite oranla çok da ciddi ve tehlikeli sonuçlar doğurmayan akut bronşit kolay tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir bir hastalıktır.

Kronik bronşit

Uzun süre maruz kalınan üst solunum yolları enfeksiyonları hava kirliliği sigara içmek ya da sigara içilen ortamlarda uzun süre kalmak kronik bronşite neden olur. Ağır üst solumun yolu enfeksiyonları çabuk tedavi edilmezse uzun sürede kronik bronşite neden olabilir. Özellikle kışın henüz doğal gaza geçilmemiş yerlerde kömürle ısınmanın gerçekleştiği yerlerde aşırı hava kirliliği kronik bronşitin ana sebeplerindendir. Eğer sigara içiliyorsa çok daha çabuk gelişir. Kronik bronşitin önlenmesinde tedavi sürecinde alınacak tedbirlerle birlikte kişisel önlemlerin de alınması gereklidir. İlaç kullanıp sigara içmeye devam eden bir hasta iyileşemez. Kişi; çalıştığı ortam çok tozlu dumanlı ve havası kirli bir ortamsa bu ortamı terk etmelidir. Neticede sağlık her şeyin başıdır. Bronşit hastalarının hafif nemlendirilmiş ortamlarda bulunmaları daha rahat nefes almalarına yardımcı olacaktır. Bronşit hastalarının yaşadıkları yerlerde özellikle yatak odalarında kış aylarında daima hava nemlendirilmelidir. Antibiyotikler hastalığın ağırlaştığı durumlarda uygulanır. Sürekli kullanılan antibiyotiklerin bir müddet sonra işe yaramaması ve mikropların bu ilaçlara karşı kendilerini güncelleyerek bağışıklık kazanması da mümkündür. Kronik bronşitin genel belirtileri arasında öksürük solunum zorluğu balgam sık görülebilir. Özellikle astım belirtilerine benzer nefes daralması da kronik bronşitin belirtileri arasındadır. Yaşam kalitesini düşüren kronik bronşit ve diğer üst solunum yolu hastalıkları yaşam stilinin değiştirilmesini gerektirir. Mutlaka temiz ve nemli ortamlarda yaşamayı gerektiren bu hastalıkla baş edebilmek için işlevleri kısıtlanan akciğerlere gerekli önemin gösterilmesi gerekir. Bu tip hastalar koşamazlar. Nefes darlığı çekmeye başlarlar. Akciğerlere hava akımını sağlamak için sık sık dinlenmeleri gerekir. Özellikle kış aylarında oldukça kötüleşen kronik bronşit geçirenlerin akciğerleri daha hassas ve duyarlı olduğu için üst solunum yolu hastalıklarına da daha kolay yakalanırlar. Rahatlamak için kronik bronşit hastalarının buhar makinesi alması faydalı olabilir. Buradaki amaç ciğerlerdeki mukus salgısını yumuşatmak ve öksürükle kolayca dışarı atılmasını sağlamaktır.

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.