Bitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler İbrahim Gökçek Doğal Tedavi İlaçlarBitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler İbrahim Gökçek Doğal Tedavi İlaçlar

Ense ağrısı, sebebleri, belirtileri

Ense Ağrısı Nedir?

Ense ağrısı genelikle boyun kkatiyenrındaki gerilme ya da kramplar sebebiyle ortaya çıkar ve bu rahatsızlığa çoğu zaman boyun ve omuz rahatsızlıklarınında karışması ile daha komplike bir hal alması mümkün olabilir. Boyun ve omuz hareket edince ağrı veriyorsa ve başı sağa sola çevirince, öne eğince ya da yukarıya kaldırınca hareketlerde sınırlama oluyorsa o zaman ense tutulmasından bahsedilir. Ense ağrısı ve tutlması 3 ayda fazla sürerse o zaman süreğen bir rahatsızlıktan bahsedilir. Ense ağrısı bayanlarda erkeklere göre daha fazla görülür. 

Ense Ağrısının Nedenleri?

Ense ağrısının çoğu etkeni vardır, ama asıl etkenlerini şu şekilde sıralıyabiliriz.
1-) Hava ceryanı ve üşütme
2-) Kkatiyenrın gerilmesi
3-) Korku ve gerilim gibi psikolojik rahatsızlıklar
4-) Yanlış oturma ya da yatma 
5-) Boyun disklerdeki iltihaplanma ya da disk hernisi
6-) Herhangi bir kaza sonucu omlinkarın yaralanması
7-) Kemik erimesi, kas Romatizması, menejit ya da omlinkarın eğilmesi
8-) Enseye aşırı yüklenme 
9-) Kaza sebebiyle omlinkarın zedelenmesi
10-) Sinirlerin sıkışması ya da yıpranması

Ense Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Ense ağrısı enseden omuzlara ve göğüslere kadar uzanır ve hatta kollar, eller vede başın arkasına ağrı yayılır. Ense ve boyun kkatiyenrı gerilir ve tutulur. Kas tutulması boyun omlinkarının tek yanlı olarak eğilmesine neden olur. Bu eğiklik uzun süre devamederse omlinkar arsındaki disk yıpranır ve bu yıpranma sebebiyle aradan çıkan sinirler sıkışır. Buda dayanılması zor ağrılara neden olur. Kaza sonucu ortaya çıkan boyun tutulması omlinkarın tahrip olduğundan kaynaklı olabilir. Menenjitin en belirğin özeliği ise kişi çenesini göğsüne kor ve kaldıramaz, bu nedenden dolayı farklılıklara dikkat edip ve inceleyip ne olduğu anlaşılmalıdır. 

Kişi Ne Yapması Gerekir?

1-) Ense masaj yağı ile ovalanır
2-) Omuz, ense ve boyun kkatiyenrını jimnastik yaptırmalı
3-) Çalışma yerinde sağlıklı oturma imkânı oluşturulmalı
4-)Arada bir rahatlama molaları verilmeli 
5-) Yastık secerken dikkat edilmeli çok yumşak yastıklar seçilmemeli
6-) Ani hareketlerden kaçınılmalı önce kkatiyenrı gevşetici hareketler yapılmalıdır.

Ense Ağrısını Teşhisi Nasıl Yapılır?

Uzman hekimin hastağı dinliyerek ve doğru teşhis gerekir. Şayet üşütme, yastıktan düşme, çalışırken sürekli boynunu eğmesebebiyle değilse hekimin aşağıdaki ölçütlere bakması gerekir.
1-) Boyun omlinkarının hareketi
2-) Boyun kkatiyenrının hareketi
3-) Sinirlerin sıkışıp sıkışmadığı 
4-) Kkatiyenrin foksiyonu
5-) Kan testi
6-) Ayrıca rahatsızlık süreğenlemişse röntgen ya da komputertomografi ile incelenmelidir. 

Ense Ağrı ve Tutulmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yıllar önce ense tutulması ve ağrısından kaynaklı ev hekimina gittim. Doktorum bana buyot?a (tuluk) sıcak su doldurarak enseme komamı tavsiyeetti. Ben ona sıcak suyun iltihaplanmayı dahada azdıracağını ifade ettim. O?da birde böyle deneyelim çünkü ağrı kesiciler (procain) yarar vermiyor dedi. Bende belki hekimim doğru söylüyor diye sıcak sulu buyotu enseme kodum. Bir kaç saat sonra ensemdeki ağrılar omuzlarıma ve hatta kollarıma kadar yayıldı vede başımı dahi kaldıramaz oldum. Durumum çok kötüleşince ailem Üniversitenin kliniğine gitmemi ifade etti. Bende ona bir poşette buz doldurmasını ve bir başörtüsüne sararak bana vermesini ifade ettim. Buzlu sarğıyı boynuma bağladıktan 15-20 dakika sonra yeniden boynumu oynatabildim. 
Soğuksu ve buzla tedavi bayanların adet rhatsızlıkları ve göğüs ağrılarında (bronşit, astım, nefes darlığı vb.) kulanılmaz. Bunun haricinde ense, sırt, bel, kalça, baldır, ayak, bilek, dirsek, kol, el, yüz vb. Organ eklem ve kas rahatsızlıklarında buzlu ya da soğuk sarğı iyi gelir. Geniş bilgi için hidroterapiye bakın. Şayet ense ağrıları ve tutlması aradabir yeniden ortaya çıkyorsa bu immün zafiyeti sebebiyle bakteri, virüs ve mantarların iltihaplanmaya neden olduğuna işarettir. Bu gibi durumlarda immün sistemini kuvvetlendirmek gerekir ve buda yalnız harpa preparatları ya da ZYE preparatları, Gökçek Tonik ve Gökçek İksiri ile mümkün olabilir. 

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için oldukça önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, zira asidoza ve iltihaplanmaya neden olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, zira bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa neden olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) zira asidoza neden olmaktadır.Bu da çoğu hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve ya da salata yenilebilir ya da sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamlinku yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zaman içinde sorunlere neden olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamlinku yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise birçok hastalığı harekete geçirir.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı harekete geçirir, zira aşırı şeker içeriler. 

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.