Bitkisel Ürünler İbrahim Gökçek Tedavi Gıda Takviyesi İlaç Alternatiftıp Şifalı Bitkiler Sağlık Doğal HerbalistBitkisel Ürünler İbrahim Gökçek Tedavi Gıda Takviyesi İlaç Alternatiftıp Şifalı Bitkiler Sağlık Doğal Herbalist

Sedef Hastalığı


Sedef Hastalığı (Psoriasis) Nedir?

Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık biçiminde kendini gösteren, bazı zamanlar ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlar. Derinin üstünde ölü hücre tabakası artmıştır.

Vücudun birçok bölgesinde belirtisi görülse de, sık sık dirsekler, dizler, saçlı deri, bel bölgesi ve tırnaklarda ortaya çıkar. Bazı hastalarda hafif, bazılarında şiddetli seyreder. Vücudun birçok yerinde sedef biçimindeki kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Tedavi edilebilir bir problemdur.

Toplumun ortalama yüzde 2’sinde görülür. Bu durum hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koyar. Genç yaşta ortaya çıkma olasılıki daha çokdır. Ailede bu hastalığın olması, sedef hastası olma eğilimini arttırır. Ayrıca sedef, mikropların neden olmadığı bir hastalık olmasından, bulaşıcı değildir.

Sedef Hastalığının Sebepleri ve Tetikleyicileri Nelerdir?

Hastalığın, net olarak nedeni bilinmemekle birlikte, beyaz kan hücrelerindeki bir anormallik sonucu gelişebildiği düşünülmektedir. İltihap oluşur ve deri dökülmeye başlar. Deride meydana gelen kesikler, kaşıma, aşırı güneş yanması sonucu ortaya çıkabilir. Mikrobik bir hastalık değildir ve açık bir yara olarak dağildir. Diğer insanlara bulaşması, onların sağlığında herhangi bir problem oluşturması söz konusu değildir.
 
Yaralanmalar, tramvalar, bazı hastalıklar (eklem Romatizması, mikropların yol açtığı hastalıklar, boğaz enfeksiyonu) ve kanser gibi bazı hastalıklarda kullanılan, bağışıklık sistemini azaltan ilaçların kullanılmasıyla sedef riski artar. Özellikle streptokok türü bakterilerin neden olduğu infeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilir.

Bunların dışında gerilim, önemli bir etkendür. Ani şoklar, psikolojik sorunluluklar sedefin daha da şiddetlenmesine yol açar. Sedefin ortaya çıkmasında veya şiddetlenmesinde bazı ilaçlar da rol oynamaktadır. Ayrıca kalsiyum azlığı, hormonal etkilerin sedefin oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedefin değişik biçimleri vardır. Her sedef birbirinin benzeri değildir. Çocuklarda, erişkinlerde, yaşılarda farkli özellikler gösterebilir. Çocuklarda kırmızı renkli, kepekli beliritler vardır. Yetişkinlerde ise hastalığın tüm belirtileri görülür. Kabarıklıklar giderek genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkar. Yaşlılarda daha büyük çapta belirtiler görülür. Deri kalınlaşmıştır.

Deride; sınırları belli, pembe renkli bir plak, yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar ile karakterizedir. Bu oluşum, kurudur ve kazınırsa kanayan noktalar biçimindedir. Elinizi, derinize sürttüğünüzde toz gibi olur. Daha önce açıkladığimiz yerlerde sık sık görülür. Tırnak yüzeyinde ufak çuklinkanmalar vardır ve tırnak, yatağından ayrılır. Kalınlaşan veya kırılan tırnak değişiklikleri görülür. Hatta sararma mevcuttur. Tedavisi basit değildir.

Ayrıca kasıklarda, koltuk altında, genital bölgede hastalığın belirtisi ortaya çıkabilir. Sedef hastalarında, eklem iltihaplanması görülme olasılıki az değildir. Bazılarında bu iltihaplanma, hareket kısıtlılığına yol açar. Dolayısıyla eklem ağrısı da hastanın şikayetleri arasındadır.

Guttat sedef hastalığı: Deride ufak, kırmızı ve kabuklu kabarıklıklar oluşur. Genelde çocuklara görülen bu durum zaman içinde kendi kendine geçer. Boğaz iltihabından sonra görülmesi neden çocuklara görüldüğünü açıklamaktadır.

Sedef Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Sedef Hastalığı tanısı konması için, ilk önce bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Yapılan fiziki muayene ile hastalık teşhis edilebilir. Hastalığın seyrek de olsa tanısı konması güçleşebilir. Bu durumda deriden parça alınarak yapılan tetkikler sonucu tanı konur. Genelde kan testi yapılmaz.

Hastalığın şiddeti, seyri, yerleştiği yer hastalığın tipi ve uygulanacak tedavini biçimi için fikir verir. Uygun tedaviyle kontrol altına alınsa da süreğen bir hastalıktır ve hastanın yaşamını etkiler.

Ortadoks tıpta kortizonlu (kortikoitler) kremler ve haplar, A ve D- Vitamin türevleri, UV-Işınları ya da katranlı merhemlerle tedavi yapılmakta ama bunların yan tesirleri son derece büyüktür. 

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.