Bitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler İbrahim Gökçek Doğal Tedavi İlaçlarBitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler İbrahim Gökçek Doğal Tedavi İlaçlar

Sedef Hastalığı

SEDEF HASTALIĞI

Sedef Hastalığı diğer adıyla Psoriasis bir deri hastalığıdır. Halk arasında çokça yorum getirilen bu hastalık ciltte pembe-kırmızı sivilce kümelerine benzer şekiller oluşturduğu için sedef olarak anılır. Sedef hastalığının bilinen kesin bir nedeni yoktur. Büyük oranda kalıtımla geçtiği düşünülmektedir. Fakat aşırı stresin sedefi tetiklediği bilinmektedir. Stres bütün hastalıkları tetikleyen günümüzün en büyük sorunudur. Aşırı sıkıntı 15 günü geçtiğinde depresyona çevirir. Depresyon sedef hastalığını tetikler. Sedef hastalığının tedavisinde altta yatan ana nedenlerin de ortadan kaldırılması gerekir. Bazı durumlarda idrar yolları enfeksiyonlarının tedavi edilmemesinden kaynaklanan etkilerin sedef hastalığını tetiklediği görülür.

Sedef hastalığı tedavisi 

Sedef hastalığının bilinen tedavi yöntemleri arasında dıştan sürülen kremler, ultraviyole ışın tedavisi, PUVA, UVB uygulanmaktadır. Sedef hastalığı tedavisi için son zamanlarda kullanılan etkili bitkisel ilaçlar da mevcuttur. Bu bitkisel ilaçların memnun edici derecede hastalığa iyi geldiği saptanmıştır.

Sedef hastalığı belirtileri 

Genel olarak sedef hastalığının belirtileri yaş cins gibi faktörlere göre değişiklik gösterir.
Küçük çocuklarda kırmızı renkli ve kepekli noktalar ya da noktalar kümesi
Büyüklerde geniş kırmızı/pembe renkli kabartılar
Deride kalınlaşma
Tırnaklarda sararma kırılma
Romatizma belirtilerine benzer eklem yerleri ağrıları
Fiziksel muayene sonucunda doktorun kararına göre sedef hastalığı ve derecesi teşhis edilir. Sedef hastalığını tedavi etmek için önerilen çeşitli kremler ve UV  Ultraviyole  ışınları kontrollü olarak deriye tatbik edilmektedir. Halk arasında bilinen yanlış kanı güneşte kalmanın sedef hastalığına iyi geleceği yönündedir. Güneşin UV ışınları belli bir ölçü/süre kıstasına göre doktor kontrolünde verilmediği müddetçe insan derisi için zararlıdır.

Guttat:

Damla sedef olarak da bilinen guttat çocuk ve gençlerde görülen bir hastalığı tetikleyen faktörler arasında üst solunum yolu enfeksiyonları, bademcik iltihapları, çeşitli deri yaralanmaları nedeniyle oluşan deri enfeksiyonları ve boğaz iltihapları sayılabilir.

Sedef hastalığı nasıl geçer

Sedef hastalığı ağızdan enjeksiyon yoluyla tedavi edilebildiği gibi bu tedavinin cevap vermediği durumlarda ek olarak yeterli oranda D vitamini desteği gerekiyor. Önerilen çeşitli krem ve losyonlarla geçiştirilebilen sedef hastalığı son zamanlarda bitkiler üzerinde yapılan araştırmaların olumlu sonuçlar vermesi ile çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Sedef hastalığının temel nedeni bilinmediği için tedavi için uygulanan yöntemler de kalıcı olarak sedef hastalığını tedavi etmeyebilir. Hastalığın seyrinin yavaşlatılması ve hastaya daha az rahatsızlık vermesinin sağlanması için uygulanan yöntemler vardır.

Kişisel tedbirler

Sedef hastalığının iyileştirilmesine yönelik olarak kişisel açıdan alınabilecek tedbirler vardır. Bu tedbirler şöyle sıralanabilir:
Deriyi nemli tutmak için nemlendiriciler kullanmak
Deri kaşıntılarında deriyi kaşırken deriye daha fazla enfeksiyon riski yüklemeyi önlemek için tırnak kesmek
Polyester ağırlıklı iç ve dış giyim tercih etmemek. Bunun yerine pamuk oranı yüksek giysiler giymek.
Stresten uzak durmak
Bazı durumlarda canınız bir yemeği aşırı çektiğinde bu hisse ket vurmamak. 
Sürekli temiz elbiseler giymek
Aşırı kaşıntılarda kaşıntı bölgesine soğuk pres yapmak.

Sedef Hastalığında Işık Tedavisi

Sedef hastalığını tedavi etmek amacıyla kullanılan ışık tedavisinde; güneşten alınan belli dalga boylarına sahip UV ışınları yapay ışık kaynakları vasıtası ile hastalara uygulanmaktadır. Tedavinin başlangıç aşamasında öncelikle hastanın sedefli olmayan sağlam derisine belli sürelerle ışık verilmekte ve birkaç sonra verilen ışıklı tedavinin sonuçları gözlemlenmektedir. Işık tedavileri lokal olarak sedefli bölgelere yapılır. Seanslar 5-10 gün aralıklarla yapılır ve her seansta 6 saat uygulama tatbik edilir.
Sedef hastalığını tedavi ettirmek amacıyla doktora başvuran sedef hastalarının öncelikle başka hastalıklarının olup olmadığı incelenir. Mevcut hastalıklar varsa tedavi edilir. Hastanın kullandığı ilaçlar, sedefi önlemek için verilecek ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, hastanın daha önce hangi ilaçları kullanageldiği saptanır. Özellikle sedef hastalığına yakalanan hamile kadınlarda tedavi sürecine yaklaşım farklılık arz edecektir.

Sonuç 

Sedef hastalığı nedeni henüz kesin olarak bilinmese de çeşitli ilaç ve ışık tedavileri ile krem ve losyonların cilde tatbiki ile yatıştırılabilir bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde hem doktora hem de hastanın kendisine düşen çeşitli sorumluluklar vardır. Hasta, sedef hastalığını tetikleyen stresten uzak durmaya başlamalı, temiz elbiseler giymeli ve cildi nemlendirici kremler kullanmalıdır. Giyeceği elbiseleri özenle seçmeli ve cildin kaşıntısını arttıracak naylon oranı yüksek elbiseler giymemelidir. Deri kaşıntılarında daha fazla tahribat yaratmamak için düzenli olarak tırnaklarını kesmelidir.


 

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.